Highlights & Scores: Sectional action on the diamond

Thursday morning sports wrap

WATERTOWN, N.Y. (WWNY) - It was a day of catching up in Section 3 and Section 10 diamond action Wednesday after a slew of games were rained out the day before.

Here's what's highlighted in the video:

  • A 7-0 shutout by top-seed Lyme over New York Mills in a Section 3 Class D baseball quarterfinal from Lowville.
  • A 12-2 Potsdam win over Gouverneur in a Section 10 Class B baseball semifinal.
  • A 9-0 shutown by Belleville Henderson over Lyme in the opening round of Section 3 Class D softball playoffs.
  • A 11-1 South Jefferson win over Canastota in a Section 3 Class B softball playoff game. Jillian Hare went the distance for the Lady Spartans, allowing 1 run on 4 hits, striking out 5 and walking 2.
  • A 6-3 Edwards-Knox victory over Colton-Pierrepont in a Section 10 Class D softball semifinal.

Wednesday’s Local Scores

Section 3 Class A Baseball Quarterfinals

Christian Brothers Academy 4, Carthage 2

Whitesboro 3, Watertown 0

Section 3 Class C Baseball Quarterfinals

Beaver River 11, Tully 1

Oriskany 8, South Lewis 4

Thousand Islands 4, Cato-Meridian 0

Section 3 Class D Baseball Quarterfinals

Lyme 7, New York Mills 0

Section 10 Class B Baseball Semifinals

OFA 10, Salmon River 2

Potsdam 12, Gouverneur 2

Section 10 Class C Baseball Semifinals

Norwood-Norfolk 13, Tupper Lake 1

Madrid-Waddington 5, Brushton-Moira 3

Section 10 Class D Baseball Semifinals

Heuvelton 16, Parishville-Hopkinton 1

Lisbon 7, Chateaugay 6

Section 3 Class B Softball First Round

South Jefferson 11, Canastota 1

Section 3 Class C Softball First Round

Beaver River 12, Onondaga 8

Section 3 Class D Softball First Round

Belleville Henderson 9, Lyme 0

Immaculate 12, Poland 7

Section 10 Class B Softball First Round

Gouverneur 4, Salmon River 3

Section 10 Class B Softball Semifinal

Canton 1, Potsdam 0

Section 10 Class C Softball First Round

Madrid-Waddington 22, Tupper Lake 2

Section 10 Class C Softball Semifinal

Norwood-Norfolk 4, Brushton-Moira 1

Section 10 Class D Softball Quarterfinals

Chateaugay 7, Hemon-DeKalb 6

Hammond 5, Morristown 1

Edwards-Knox 6, Colton-Pierrepont 3

Heuvelton 14, Harrisville 2

Boys’ State Class C Lacrosse

Jamesville-DeWitt 15, St. Lawrence Central 2

Boys’ State Class D Lacrosse

LaFayette 19, Salmon River 8

Copyright 2019 WWNY. All rights reserved.