Highlights & scores: Section 3 & Section 10 soccer postseasons continue

Thursday morning sports wrap

VERONA, N.Y. (WWNY) - Trips to title games and championships were on the line as boys' and girls' sectional soccer continued Wednesday last night in both Section 3 and Section 10.

Top-seed South Lewis met Westmoreland/Oriskany in a boys' Section 3 Class C soccer semifinal at Vernon Verona Sherill.

1st half, The game was scoreless in the first half when Cameron Evans scored, putting the Falcons on top 1-0.

With a little over two minutes left in the half, Westmoreland/Oriskany tied it on Jessie Sweet's tally.

The game went on to penalty kicks, where South Lewis fell to Westmoreland/Oriskany 3-2.

Copenhagen had a good scoring chance in the first half of a girls' Section 3 Class D soccer playoff in Chittenango against Fabius-Pompey, but Brooke Smykla's shot was just wide.

Back the other way, Fabius-Pompey's attempt to get on the board was stopped by Olivia Buckley.

The game went to penalty kicks. Copenhagen advances 4-3.

Trent King put Malone on top 1-0 nothing in the boys' Section 10 Class A soccer championship against Massena.

The Huskies went on to beat Massena 2-1.

Ryleigh McCauley scored to put Malone up 1-0 against Massena in the girls' Section 10 Class A championship.

Malone went on to beat Massena by a final score of 2-1.

Kylie Kirk scored one of Parishville-Hopkinton’s goals as the Panthers beat Hermon-DeKalb 2-1 in a girls’ Section 10 Class D quarterfinal.

Wednesday's local scores

Boys’ Section 3 Class C soccer semifinal

Westmoreland 3, South Lewis 2

Boys’ Section 10 Class A soccer championship

Malone 2, Massena 1

Boys’ Section 10 Class B soccer semifinals

OFA 7, Potsdam 2

Canton 2, Salmon River 0

Girls’ Section 3 Class D soccer playoff

Copenhagen 4, Fabius-Pompey 3

Girls’ Section 10 Class A soccer championship

Malone 2, Massena 1

Girls’ Section 10 Class C soccer semifinals

Brushton-Moira 2, St. Lawrence Central 1

Madrid-Waddington 2, Norwood-Norfolk 1

Girls’ Section 10 Class D soccer quarterfinals

Harrisville 4, Chateaugay 3

Edwards-Knox 2, Lisbon 0

Parishville-Hopkinton 2, Hermon-DeKalb 1

Hammond 5, Colton-Pierrepont 1

Section 10 Class B volleyball semifinal

Salmon River 3, Malone 1

Section 10 Class C volleyball semifinals

Tupper Lake 3, Madrid-Waddington 0

Chateaugay 3, Brushton-Moira 0

College volleyball

SUNY Potsdam 3, SUNY Canton 1

Copyright 2019 WWNY. All rights reserved.